Наши контакты:+380955075999
leshoz.org@gmail.com 

                                   Можливість доставки до вашого району уточнюйте при замовленні

КОЛУН ДЛЯ ДРОВ, ЯК ОБИРАТИ?


  Колун - це один із численних видів сокири. Основна відмінність полягає в тому, що сокирою рубають дерева, а для колки дров застосовують колун, їм розколюють величезні стволи на невеликі, зручні в обігу, поліни. Крім функціонального призначення існують і зовнішні відмінності. Лезо сокири добре заточене, воно легке та тонке, з невеликими, навіть витонченими, фігурними вигинами. Колуни відрізняються масивністю і об'ємною конструкцією, володіють вагою до 3 кг і лезом, насадженим на довгий сокир.

Для обох видів інструменту спосіб їх застосування та характеристики зрозумілі та не вимагають пояснень. Для рубання дерев необхідно багаторазово вдаряти легкою сокирою по стволу, тримаючи інструмент на витягнутій руці під невеликим кутом. З колуном робота йде з іншого принципу: від удару поліно має розколотися кілька дрібних частин. Отже, під час роботи з сокирою важлива гострота інструменту, і з колуном — сила удару.

Будова та різновиди колуна

Конструкція сокири та колуна не становить жодної складності. Вони складаються з рукоятки або сокирища, та «голови». Сокирка виготовляється з м'яких і гнучких сортів деревини: ясена, берези, в'яза або клена. Рідше рукоятки виготовляються з дуба, які недосвідчені дроворуби вважають найкращими через більшу твердість деревини. Однак така характеристика рукоятки з дуба скоріше мінус, ніж плюс — кватирка швидко виходить з ладу через відсутність гасіння вібрації від удару. Протилежний, тупий бік, називають обухом
Маса голови становить 3-5 кг, його лезо зазвичай загострюється під кутом 40-50°. Завдяки такому кутку заточування і відбувається розколювання поліна на потрібні для топки частини. Також колуни мають між собою деякі відмінності. Їх поділяють на два основні види:

важкий, що має зовнішню подібність із кувалдою; такий же важкий, але гострий колун.


Існує ще один метод класифікації колунів, згідно з яким інструмент буває:

кованим;

литим.

Принципової різниці при роботі з різними видами колунів немає, на якість дров цей фактор особливо не впливає. Набагато важливіша сама будова інструменту.


Параметри вибору хорошого колуна Універсальних порад та рецептів як вибрати найкращий колун для колки дров просто немає. Вибір інструменту залежить від кількох найважливіших факторів, індивідуальних для будь-якої людини:

ваги;

довжини та матеріалу рукоятки;

форми леза.

Маса колуна


Вага, мабуть, є найбільш неоднозначною характеристикою колуна. Якщо подивитися з одного боку, то чим більш важким буде колун, тим легше за його допомогою розколюються товсті цурки. Якщо підібрати для роботи легкий інструмент, то доведеться завдавати кількох ударів, у той час як використання важкого колуна дозволяє виконати роботу одним ударом. При цьому необхідно пам'ятати, що заготівля дров - досить тривалий і енергоємний процес, махати важким інструментом протягом декількох годин під силу далеко не кожному.

Тому краще підбирати колун відповідно до своїх фізичних можливостей. Правильний колун для людини із середніми фізичними можливостями повинен мати масу 2-2,5 кг. Більш важкий інструмент слід віддати перевагу людям, які відрізняються великою фізичною силою та чималими габаритами. Легким колуном зручніше розколювати невеликих розмірів цурки, але з полінами середніх розмірів можуть виникнути труднощі .

 Форма леза


Який колун підійде для заготівлі дров у більшості випадків можна визначити формою леза.

Є два варіанти виконання:

   клиноподібні;

   так звані «вухасті».

Останній вид з'явився відносно недавно і заслужив суперечливі відгуки дроворубів. Багато досвідчених рубників підтверджується, що такий інструмент часто не тільки не розколює чурку, але міцно і надовго застряє в ній. Виходячи з цього, здавалося б, можна зробити висновок, що клиноподібні колуни поза конкуренцією. Але ж це не зовсім так! Виробники вухатих лез в інструкції наводять невелике застереження: такий інструмент слід використовувати тільки при роботі з сухою деревиною.
Матеріал та довжина рукоятки

Ще недавно альтернативи дерев'яним ручкам для колунів не було. З давніх-давен і сокира для колки дров, і колун виготовлялися з ручками з деревини, що володіє унікальною здатністю гасіння ударних вібрацій. Не можна не відзначити і поширеність такого матеріалу, його низьку вартість, що для багатьох має вирішальне значення.
Єдиним, але дуже суттєвим мінусом рукояток з дерева є те, що при роботі недосвідченого дроворуба вони можуть розколотися. І справа тут зовсім не в міцності матеріалу чи шлюбі, допущеному під час виготовлення – основне значення має техніка удару. Відносно недавно у світ було виведено чудову заміну дереву — композитний матеріал фібергласс. Незважаючи на свою легкість, цей матеріал значно перевершує деревину за міцністю і трохи не дотягує за цим показником до металу. Віброгасні властивості у фібергласу також дуже високі, а тому працювати з такою рукояттю приємно та зручно.
А якщо врахувати, що завдяки низькій щільності ручки можна зробити будь-якої довжини без істотного обтяження інструменту, то краще віддати перевагу колуну саме з фібергласовим сокирою. Сила удару колуна залежить від довжини сокири — чим довший важіль, тим більша з його допомогою розвивається сила. Але для максимального розкриття потенціалу інструменту потрібно навчитися правильно користуватися ним.
Іншими словами, використання довгої сокири буде ефективно лише тоді, коли з колуном працюватиме досвідчена людина. Для початківця занадто великий колун швидше стане тягарем. Отже, як правильно вибрати колун?
Насамперед масу інструменту слід підбирати залежно від фізичного розвитку людини, яка буде ним користуватися. Перед покупкою слід врахувати, сухі або вологі дрова доведеться колити і відповідно віддати перевагу лезам клиноподібним або «вухатим». Не менш важливими критеріями вибору є довжина і матеріал рукоятки. У цьому випадку визначальним фактором є досвід дроворуба та фінансові можливості. Сокирка з деревини - не найпрактичніший, але дешевий варіант. Краще вибрати ручку з фібергласу, яка нехай і коштуватиме дорожче, але прослужить набагато довше.


Як правильно користуватися колуном

Навіть із найкращим колуном за відсутності досвіду неможливо налагодити ефективну роботу, раціонально організувати процес колювання дров. Якщо ви ніколи не кололи дрова самостійно, то кілька порад, безумовно, допоможуть вам у цій нелегкій праці. Роботу слід виконувати на найширшій із наявних колод, встановленій на рівному місці. На цю колоду, як на плаху, встановлюватимуться колоди. Крім облаштування місця для роботи, слід звернути увагу також і на самі цурки - колоди свіжоспилені через їхню природну вологість колоти будуть набагато важчі, ніж сухі.


Дрова, що заготовлюються, вибирають за розмірами топки печі або каміна. Довжина їх не повинна перевищувати трьох чвертей від довжини робочого простору печі, а діаметр становитиме 6-10 см. Такі параметри забезпечують тривале горіння в топковій кожній дров'яній закладці і дозволяють витрачати паливо раціонально та економно Число окремих частин, що виходять розколюванням чурки, залежить від її розміру. З невеликих чурбанів зазвичай виходить від 2 до 4 полін, з великих - понад 8.

Як і будь-яка інша справа, що здається спочатку простим, процес колки дров можна вдосконалити, щоб виконати роботу швидше і витратити при цьому менше сил.

Безпосередньо перед заготівлею дрова рекомендується підсушити. У зимовий час сирим полінам слід дати підмерзнути, щоб структура деревини не була надто пухкою та м'якою.

Якщо на чурбаку є тріщина, слід постаратися потрапити саме до неї. Якщо всередину тріщини потрапити не вдалося, необхідно взяти кувалду та вдарити по обуху колуна. За відсутності кувалди слід взяти колоду з колуном, що застряг у ній, замахнутися, перевернути в повітрі і щосили вдарити по пласі. Після таких радикальних дій цурбак має розколотися обов'язково.

Якщо в поліні є сучки, слід бити прямо між ними або вздовж одного з них. При виникненні такої ж проблеми, як із тріщиною, алгоритм дій – той самий.

Самому колоти дрова не так вже й складно. Головне - не поспішати і не опускати рук за перших невдач.

Заходи безпеки при колінні дров

При колінні дров необхідно дотримуватися деяких запобіжних заходів, незалежно від того, як виконуватиметься робота: за допомогою ручного колуна або використовуючи для цих цілей електричний дровокол. І колун, і сокира не можна назвати безпечними інструментами і навіть один незручний рух може призвести до серйозної травми. Правильно підібраний інструмент та спосіб виконання робіт значною мірою впливають на безпеку.

Найпильнішу увагу слід приділити вибору придатної для колки колоди. Її ширина повинна перевищувати діаметр найширшої чурки, а висота бути трохи вище за коліно. При неправильній установці колоди буде важко завдати досить сильного для розколювання поліна удару.

Перед тим, як розпочати роботу, рекомендується одягнути рукавички та захисні окуляри. Рукавички потрібні для запобігання вислизанню з рук сокирища, щоб колун не відлетів далеко і не потрапив у спину дорогому сусідові. Окуляри необхідні для захисту очей від попадання в них дрібних тріски. Звичайно, окуляри можна не одягати, якщо ви плануєте максимально природно вжитися у роль одноокого пірата.

Поліно слід встановлювати на дальньому від вас боці колоди. Це необхідно для того, щоб у разі промаху колун встромився в плаху, а не у ваше коліно.

Щоб процес заготівлі дров пройшов якомога успішніше, необхідно не лише придбання гарного колуна, але й правильне і, найголовніше, безпечне виконання роботи.


Дані взяті з джерела: https://profiteplo.com/toplivo/87-kak-vybrat-kolun-dlya-drov.html